150 150 ima pak logo

شرکت پخش ایما پاک سپهر، با نام اختصاری پخش ایما می باشد که یکی از معتبرترین شرکتهای پخش مواد غذایی، بهداشتی و لوازم آرایشی در کشور است. این شرکت در استان‌های تهران، البرز (کرج)، اصفهان و شیراز فعالیت دارد.

اطلاعات تماس
استراتژی توزیع نوشیدنی

توزیع نوشیدنی، زیبا ولی پر چالش

ممکن است شرکت شما محصولی خوشمزه و با طراوت تولید کند، محصولی که می دانید مصرف کنندگان نمی توانند برای تجربه و خرید آن صبر کنند. حتی اگر تمامی جنبه های این محصول را به کمال رسانده، آن را بسته بندی کرده و تصمیم به عرضه آن گرفته باشید؛ احتمال دارد در پخش محصول خود به مشتریان خود با مشکل مواجه شوید. در ادامه سه استراتژی برای توزیع نوشیدنی ها آورده شده است تا بتوانند قبل از اینکه وارد بازارهای کلان شوند نظر مصرف کنندگان را به محصول خود جلب نمایند.

 • دستگاه های فروش خودکار

بر کسی پوشیده نیست که همه مشتریان به دنبال سهولت دسترسی به کالای خود هستند؛ به همین سبب دستگاه های فروش خودکار به وفور در مکان های عمومی یافت می شوند. حضور همه جانبه دستگاه های فروش خودکار می توانند به برند های تازه تأسیس تولید نوشیدنی ها این امکان را بدهند تا هر روز هفته نظر افراد زیادی را به خود جلب کنند. همچنین، از آنجایی که این دستگاه ها 24 ساعته قادر به خدمات رسانی هستند، محصول شما می تواند حتی در اوقاتی که فروشگاه ها بسته شده باشند در دسترس مشتریان قرار بگیرد (مگر اینکه دستگاه فروش در داخل فروشگاه قرار داده شده باشد.). این ویژگی ماشین های فروش خودکار معمولا نقش موثری در بالا بردن ناگهانی فروش محصولات مختلف دارد.

تغییرات اخیری که در صنعت ماشین های فروش خودکار ایجاد شده است فرصت عالی برای برند های سالم بوده تا بتوانند محصولات خود را از این طریق در بازار عرضه کنند.

 • فروشگاه های زنجیره ای

فروشگاه های زنجیره ای بستر ایده آلی برای برند های نوشیدنی مختلف بوده تا بتوانند محصولات خود را به مشتریان خود ارائه دهند. همچون دستگاه های فروش خودکار، فروشگاه های زنجیره ای نیز به علت رفت آمد های زیادی که در طی روز دارند محصول شما را در معرض دید افراد زیادی قرار می دهند. تعداد کثیری از این فروشگاه ها در مقایسه با فروشگاه های خرده فروشی در ساعات بیشتری در روز باز هستند؛ این بدین معناست به که روزانه محصولات شما زمان بیشتری دارند تا فروخته شوند.

فروشگاه های زنجیره ای به ویژه برای شرکت های تولید کننده نوشیدنی ها سودمندی زیادی دارند؛ زیرا این فروشگاه ها رایج ترین مکان برای خرید نوشیدنی های تک نفره به شمار می رود. این نکات قوت باعث می شوند پخش نوشیدنی به فروشگاه های زنجیره ای به یک استراتژی کلیدی برای طرح های توزیع نوشیدنی در بازارها مبدل شوند.

 • سازمان های خدماتی مواد غذایی

هنگامی که برند های تازه کار بر روی توزیع محصولات خود در رستوران ها تمرکز می کنند، باید سعی کنند نظر جوامع محلی را به خود جلب نمایند. سازمان های «مستقیم از مزرعه» اغلب به دنبال مواد اولیه محلی و محصولاتی هستند که نتوانند در کسب و کارهای خود از آن ها کمک گیرند. این امر می تواند فرصت مناسب برای کارخانه نوشیدنی شما به حساب بیاید.

تعداد کثیری از آبمیوه فروشی ها می خواهند با ارائه مزه های گوناگون و چاشنی های فصلی مزه های دلنشینی برای نوشیدنی های خود به ارمغان آورده و مشتریان خود را انگشت به دهان بگذارند. تبلیغ کردن محصول تان به عنوان چیزی که «در حال رشد» بوده و به زودی به داغ ترین محصولات در بازار تبدیل خواهد شد باعث می شود بتوانید در بازار جایگاهی برای خود پیدا کنید. اگر تا کنون به این کار اقدام نکرده اید، هرچه سریعتر در بازارچه های محلی خود حضور پیدا کنید. این چنین مکان ها از بازارهایی به حساب می آیند که شرکت ها و سازمان های کوچک برای تأمین نیازهای غذایی خود به سراغ آن ها می روند.

جدا از شیوه ای که برای ارائه دادن محصول خود به بازار به کار گرفته اید، جمع آوری اطلاعات در مورد عملکرد محصول تان در بین مشتریان همیشه حیاتی خواهد بود. انجام این کار نه تنها باعث می شود شرکت شما تصمیمات درستی در آینده بگیرد، بلکه باعث می شود بتوانید موفقیت محصولات قبلی را ثبت کرده و هنگام مذاکرات با خرده فروشی های بزرگ آن ها را با این فروشگاه ها در میان بگذارید. می توانید از یک نرم افزار مخصوص پخش نوشیدنی استفاده کنید تا داخل آن اطلاعاتی در مورد محصول خود، همچون واحد های فروخته شده، تعداد موجود در قفسه ها، در خواست مشتریان و غیره بهره جویید.

تعیین موقعیت محصول، مرحله اول به کارگیری یک استراتژی مناسب برای توزیع سالم محصولات

کانال توزیع به نحوه انتقال محصولات و خدمات از یک سازمان به مصرف کننده و یا کاربر نهایی اطلاق می شود. اکثر محصولات از طریق کانال بازاری غیر مستقیم عرضه می شوند، برای مثال بسیاری از محصولات توسط واسطه های مختلف به دست مشتری می رسند. در صنعت نوشیدنی چرخه تأمین کالا معمولا از کارخانه تولید شربت و کنسانتره شروع شده و پس از آماده شدن محصول برای نوشیدن قبل از اینکه به دست مصرف کننده برسد از بطری سازی، توزیع کننده و یا تاجر گذر می کند. ایجاد کانال های توزیع محصولات شامل تصمیم بنیادی در مورد انتخاب کانالی که بیشترین تطابق را با اهداف ما داشته و رشد و پیشرفت شرکت را به دنبال داشته باشد می شود. رویکرد شما برای توزیع به شیوه های زیر تعریف می شود.

 • گسترده:

توزیع محصول به بیشترین حد ممکن، در حدی که بتواند به بزرگ ترین بازارها برسد.

 • انتخابی:

پخش محصول در تعداد محدودی از کانال ها و بازارها؛ این امر به منظور انتخاب نوع خاصی از مشتری با در نظر گرفتن قیمت از پیش تعیین شده ای به انجام می رسد.

 • اختصاصی:

توزیع محصول برای بازارهای خاصی که در مکان های معینی واقع شده اند؛ با این امر وجهه برند حفظ شده و خاصیت اختصاصی بودن خود را حفظ می کند.

 

انتخاب کانال های  مناسب توزیع نوشیدنی

هنگامی که سعی بر این دارید استراتژی توزیع ایجاد کنید باید در نظر داشته باشید که هر یک از کانال های مختلف توزیعی می توانند جایگاه محصول شما را تعیین کرده و میزان رشد آن را در بازارها تثبیت کنند. هر یک از کانال های اصلی صنعت نوشیدنی از مزایا و معایب خاصی برخوردار هستند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت:

 • سوپرمارکت و خوار و بار فروشی:

این کانال بزرگترین کانال به شمار می رود. در ایالات متحده کانال سوپرمارکت و خوار و بار فروشی نزدیک به 50 درصد بازار را به خود اختصاص داده است. این امر بدین معناست که نزدیک نصف محصولات نوشیدنی (هم نوشیدنی های بدون الکل و هم بطری های آب) در سوپرمارکت ها و خوار و بار فروشی ها خریداری می شوند.

 • مراکز غذاخوری یا سرو نوشیدنی:

رستوران های فست فود، غذاخوری های بیرون بر، رستوران های همه ساعته 20 درصد بازار ایالات متحده را به خود اختصاص می دهند افراد کمتری در خارج از منزل غذا می خورد. برای برند هایی که در حال رشد هستند این امر می تواند فرصت تلقی شود. مراکز «مستقیم از مزرعه» و محصولاتی که به طور محلی تأمین می شوند معمولا در جوامع محلی تقاضای بالایی دارند و شما می توانید با استفاده از ارائه پیشنهاد های فصلی محصولات محلی جا افتاده جایگاه خوبی در بازار مواد غذایی پیدا کنید.

 • فروشگاه های زنجیره ای و ایستگاه های پمپ بنزین:

فروشگاه های زنجیره ای و ایستگاه های پمپ بنزین به تنهایی 10 درصد بازار را تصاحب کرده اند. این فروشگاه ها در بیشتر ساعات باز هستند و این امر مزیت بزرگی به حساب می آید، زیرا مشتریان می توانند محصولات خود را از این فروشگاه ها حتی زمانی که سوپرمارکت ها بسته هستند تهیه نمایند. همچنین محیط این فروشگاه ها طوری است که اکثر مشتری ها برای خرید نوشیدنی های انفرادی به آن ها مراجعه می کنند. این کانال بستر فوق العاده ای برای فروش محصولات بوده و در حال رشد است، زیرا روز به روز مشتریان این فروشگاه ها افزایش می یابد.

 • دستگاه های فروش خودکار:

این دستگاه ها شبانه روز کار می کنند در مکان های پر رفت و آمدی همچون ایستگاه های اتوبوس، هتل ها و غیره یافت می شوند؛ مکان هایی که معمولا فروشگاهی در نزدیکی خود ندارند. این امر فرصت مناسبی برای افزایش فروش محصولات ایجاد می کند.

 • عمده فروشی ها:

عمده فروش ها افرادی هستند که محصول شما را گرفته و آن را به پخش کنندگان یا خرده فروشان می فرشوند. مزایای کار با این افراد این است که علاوه بر فروش محصول، آن را در جامعه خرده فروش ها بازاریابی کرده و با خرید های بزرگ خود وجه نقد شما را افزایش داده و از هزینه های نگه داری وانبار محصولات شما می کاهند. این کانال باعث می شود مطمئن شوید فرایند پخش محصولات تان به صرفه است.

 

کلام پایانی

انتخاب یک کانال توزیع مناسب برای محصول نوشیدنی می تواند حضور محصول شما را در بازار مورد هدف افزایش دهد. علاوه بر این موضوع، یک شبکه پخش با انعطاف پذیری اینکه بتواند نیازهای مشتریان را  برآورده سازد  به احتمال زیاد رشد فروش محصول را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

طراحی و پیاده سازی استراتژی موفقیت آمیز برای پخش نوشیدنی ها توسط یک شرکت پخش نوشیدنی نیازمند زحمت زیادی است. میانبر های زیادی در این موضوع وجود ندارد، اما سرمایه گذاری دقیق و به موقع همیشه مفید خواهد بود. راه رسیدن به افزایش فروش محصول از طریق پخش درست نیازمند انتخاب بهترین کانال های توزیع و نگه داری و بهبود این کانال ها می باشد. همچنین ارزیابی کردن مداوم مزایا و معایب هریک از کانال ها از اهمیت بالایی برخوردار است، به طوری که بتوانید محصول خود را با تغییر علایق مشتریان وفق بدهید. ما در شرکت پخش ایما این استراتژی ها را تدوین نموده ایم برای اطلاع از این پیشرفتها با ما تماس بگیرید

 

نویسنده

شرکت پخش ایما

نظرات (5)

 1. alireza ghorbani
  27 آذر 1400 پاسخ

  درود بر شما شرکت پخش ایما
  شرکت شما مواد اولیه لوازم آرایشی هم توزیع میکنه؟

  • شرکت پخش ایما
   30 آذر 1400 پاسخ

   با سلام
   خیر شرکت پخش ایما تنها برخی از محصولات آرایشی و بهداشتی رو توزیع میکنه

 2. مهدی زمان آبادی
  16 دی 1400 پاسخ

  سلام
  من یک شرکت تولید مواد غذایی دارم. میتونم مستندات روشهای همکاری شما رو داشته باشم؟

  • شرکت پخش ایما
   19 دی 1400 پاسخ

   بله حتما، مستندات به ایمیل ثبت شده شما ارسال گردید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما