150 150 ima pak logo

شرکت پخش ایما پاک سپهر، با نام اختصاری پخش ایما می باشد که یکی از معتبرترین شرکتهای پخش مواد غذایی، بهداشتی و لوازم آرایشی در کشور است. این شرکت در استان‌های تهران، البرز (کرج)، اصفهان و شیراز فعالیت دارد.

اطلاعات تماس
مرچندایزینگ و اثر آن بر افرایش فروش

مرچندایزینگ یا بازارپردازی

با توجه به شرایط رقابتی بازار، موفقیت هر کسب و کاری، کوچک یا بزرگ، به عوامل زیادی بستگی دارد. استراتژیهای  توزیع کالا و خدمات به ‌شدت تغییر کرده است. این تغییرات گاهی بسیار پیچیده هستند. از سویی نیازهای مشتریان و خریداران تغییر کرده و انتظارات آن‌ها افزایش پیدا کرده است. برای ماندن در این رقابت، شرکت‌ها باید در تصمیم خرید مشتریان و در نهایت،  افزایش فروش کالا بیش از گذشته نقش ایفا کنند. تاثیرات مرچندایزینگ یا بازارپردازی در فروش یک شرکت پخش از جمله عواملی مهمی ست که بر تصمیم خرید مشتریان و در نهایت فروش شرکت‌های پخش کالا تاثیر می‌گذارد.

مرچندایزینگ چیست؟

امروزه رابطه بازار پردازی و کسب و کار را می توان مکمل هم دانست. هیچکدام از اینها بدون دیگری توانایی بقا نخواهند داشت. برای درک بهتر موضوع، نخست تعریفی از اصطلاح بازارپردازی ارائه می دهیم.
سوال اینجاست که مرچندایزینگ چیست و با چه هدفی انجام می شود و چه تاثیری بر فروش شرکت های توزیع کالا و رشد آنها دارد؟
برای اینکه با این موضوع بیشتر آشنا شوید و اطلاعات کاربردی و مفیدی به دست بیاورید با ایما پخش همراه باشید!

مرچندایزینگ در شرکت های پخش مواد غذایی، به زبان ساده یعنی بازار پسند بودن محصولات و کالاها بواسطه چیدمان صحیح مواد غذایی برای جذب مشتری بیشتر و ترغیب آنها به خرید کردن است.
به تعبیر دیگر می توان گفت که مرچندایزینگ استفاده کردن از تمام ابزارهای بازاریابی برای تحت تاثیر قرار دادن مشتری در لحظه اول برای تصمیم گیری است.

اثر مرچندایزینگ بر فروش

زمانی که وارد یک مرکز خرید می شوید، احتمالا بین چند فروشگاه مشابه در آن مرکز خرید، به یکی از آن ها که ویترین زیبا و شیک تری دارند توجه شما را بیشتر جذب میکند. به طور کلی نوع چیدمان کالا تاثیر مستقیم بر روی جلب توجه مخاطب هدف خصوصا در افزایش فروش شرکت های پخش دارد..
البته بعضی از مدیران و صاحب نظران اعتقاد دارند که وظیفه چیدمان مواد غذایی وظیفه کارکنان و مسئولین جایگاههای فروش است. اما امروزه با توجه به قوانین و استاندارد های هر شرکت باید گفت که یک شرکت پخش کالا نقشی موثری در مرتب کردن و چیدمان محصولات در فروشگاهها را ایفا می کنند.
مرچندایزینگ در واقع حلقه واسط و مهمی است بین تامین کنندگان مواد غذایی و عمده فروشان مواد غذایی و نقش آن در مدیریت جایگاه و امکانات تجاری و افزایش فروش شرکت پخش بسیار حیاتی است. به همین دلیل متخصصان، یک نقشه چیدمان برای هر برند به فروشگاهها ارائه می دهند.
مهارت و توانایی شخصی که مسئولیت چیدمان صحیح مواد غذایی در شرکت پخش را برعهده دارد یا به اصطلاح نقش مرچندایزر را دارد مانند سایر بخش های مربوط به صنعت پخش، به قدری اهمیت دارد که ما قصد داریم در ادامه به معرفی آن بپردازیم.

مرچندایزر کیست؟


مرچندایزر شخصی است که با هدف چیدن صحیح و اصولی محصولات، در فروشگاه حضور دارد. به عبارتی با رعایت اصول بازاریابی فروشگاهی و با شناخت مخاطبین هدف شما، سعی بر این دارد که آنان را به خرید ترغیب کرده و به مشتری تبدیل نماید.
اگر در صنعت پخش مواد غذایی هستید و می خواهید که از روش مرچندایزینگ برای بازاریابی در فروشگا ههای زنجیره ای طرف قرارداد با شرکت پخش خود استفاده کنید، باید در تیم بازاریابان خود یک مرچندایزر حرفه ای و با تجربه داشته باشید.
شخصی که مسئولیت این کار را بر عهده می گیرد باید توانایی تحلیل و بررسی رفتار مشتریان و تاثیر چیدمان صحیح مواد غذایی را بداند و خلاق و خوش ذوق باشد و حتما با اصول بازاریابی حرفه ای آشنا باشد.


هدف از مرچندایزینگ در فروش چیست؟


مرچندایزینگ در فروش اگر چه مزایای زیادی دارد، اما نیاز دارد که هدفمند و اصولی انجام شود. هدف از مرچندایزینگ را در دو بخش می توان خلاصه نمود.


جلب توجه مشتری به محصولات


همانطور که می دانید یک ویترین زیبا و چشمگیر که با طراحی خاص و اصول مرچندایزینگ چیدمان شده باشد درصد توجه مشتریان را بالا برده و احتمال خرید را تا حد زیادی افزایش می دهد. این روش یکی از موثرترین راهها برای افزایش فروش شرکت پخش مواد غذایی و فروش محصولات آنها خواهد شد.


استفاده بهینه از فضای فروشگاه برای فروش بیشتر

این روش بیشتر در فروشگاههای پخش مواد غذایی کوچک استفاده می شود. در این فروشگاهها فضای کافی برای چیدن محصولات وجود ندارد. مرچندایزینگ به شما کمک خواهد کرد که از فضاهای محدود، حداکثر استفاده را ببرید.

مهارتهای مرچندایزر شرکت پخش ایما پخش
مهارتهای مرچندایزر

وظایف یک مرچندایزر در یک شرکت پخش چیست؟

 • تعیین و بررسی محصولات جدید و تغییر قیمت ها با همراهی سوپروایزر شرکت پخش کالا
 • برقرای ارتباط صمیمانه با مشتریان و پاسخ به آنها
 • نظارت بر چیدمان صحیح قفسه ها و تمیز بودن آنها
 • آگاه کردن مدیر فروشگاه از کمبود مواد غذایی و درخواست تعویض کالاهای معیوب
 • ارائه گزارش با استفاده از پایش قیمت گذاری و نمایش محصولات توسط رقبا
 • یافتن فرصت های جدید برای ارزش افزایی و افزایش فروش شرکت پخش مواد غذایی
 • بروز کردن دانش فنی و خلاقیت خود

 

مهارتهای مرچندایزر

مهارتها و ویژگی های یک مرچندایزر یا مسئول چیدمان باعث می شود به ویزیتور ها و بازاریابان شرکت پخش مواد غذایی اطلاعاتی مبنی بر چگونگی عرضه صحیح کالا ارائه نماید.

اطلاعات کافی درباره محصولات کیفیت محور بودن، مشتری محور بودن، سازمان دهی، برقراری ارتباط درست با مشتری، تبلیغ و ارتقاء محصول، مهارت ارائه گزارش، توجه به جزئیات از دیگر مهارت های یک مسئول چیدمان است.


حال که با وظایف و مهارتهای یک مرچندایزر آشنا شدیم، به مواردی که باید در مرچندایزینگ یک شرکت پخش بدانیم می پردازیم.


نکات مهم در بازارپردازی یا مرچندایزینگ چیست؟


هنگامی که به مرچندایزینگ می پردازید، باید به چند نکته مهم توجه کنید که نتیجه مطلوب و دلخواهی به دست آورید.


چیدمان ویترین فروشگاه


ویترین فروشگاه اولین چیزی است که مخاطب را جذب می کند. با چیدن ویترین به نوعی محصولات خود را به دیگران معرفی و آن ها را برای ورود به فروشگاه ترغیب می کنید و به افزایش فروش کالا کمک خواهد کرد.


طرح چیدمان کالا داخل فروشگاه


هنر یک فروش موفق آنست که وقتی افراد به فروشگاه وارد می شوند، آنها را با روشهای متفاوتی تبدیل به مشتری کنید. یکی از روشهای موثر، چیدن صحیح کالاها و محصولات داخل فروشگاه است. راه صحیح چیدمان مواد غذایی یک شرکت پخش در داخل فروشگاههای خود باید به گونه ای باشد که محصولات آن در کنار هم قرار گرفته و با دیدن، احساس نیاز در مشتری شکل بگیرد.
قرار دادن کالاهای مرتبط در کنار یکدیگر، یکی از این روش های ایجاد احساس نیاز در مشتری است. به این صورت که با خرید یک محصول، فرد محصولاتی که در کنار آن قرار گرفته اند را دیده و شاید به خرید آنها تمایل پیدا کند.


به عنوان مثال اگر فروشگاه مواد غذایی دارید، قرار دادن خامه در کنار عسل می تواند به فروش بهتر آنها کمک کند.

تاثیر رفتار مشتری در مرچندایزینگ
تاثیر رفتار مشتریان بر اجرای مرچندایزینگ


تاثیر رفتار مشتریان در استراتژی مرچندایزینگ


ما در شرکت ایما پخش در مورد رفتار مشتریان به نتایجی رسیدیم که بر نحوه مرچندایزینگ اثر مهمی دارد. در زیر به چند نمونه اشاره می کنیم.

• مشتریان به سمت چپ نگاه می کنند ولی به سمت راست حرکت می کنند یعنی در جهت حرکت عقربه های ساعت حرکت می کنند.
• مشتریان در راهروهای باریک سریع حرکت می کنند و در راهروهای پهن آرام تر حرکت می کنند.
• مشتریان در ابتدا به قفسه هایی که در مقابل دید آنها هستند نگاه می کنند. سپس به قفسه های پائین و در نهایت به قفسه های بالا
• قشنگی موضوع اینجاست که مشتریان 70% به صورت ناگهانی خرید می کنند یعنی کالاهایی را می خرند که در لیست خرید آنها نبوده است.

سخن پایانی


هدف ما از ایجاد واحد مرچندایزینگ در شرکت پخش ایما تشکیل فضای مناسب برای عرضه هر چه بهتر پخش مواد غذایی در فروشگاهها و رسیدن به رضایتمندی هر چه بیشتر مشتریان خود از خرید و دادن حس اعتماد به آنها است. باعث افتخار ماست در تکمیل موارد اشاره شده از تجربیات شما نیز در حوزه مرچندایزینگ بهره مند شویم. ما را از نظرات خود بهره مند سازید.

نویسنده

شرکت پخش ایما

نظر (1)

 1. nazari
  21 بهمن 1400 پاسخ

  مرچندایزینگ واقعا مهمه و روی فروش تاثیر داره

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما